Zmatek v X-Menech? Jak je to s časem a postavami / Noví mutanti /20th Century Fox

Zmatek v X-Menech? Jak je to s časem a postavami / Noví mutanti /20th Century Fox

Franšíza filmu X-Men společnosti 20th Century Fox skončila vydáním filmu Noví mutanti – a nebyl by to náš starý dobrý X-Men film, pokud by aspoň trochu nepoškodil časovou osu.

Ačkoli se jedná většinou o samostatný příběh, ve kterém jsou X-Meni pouze zmíněni, ale ve skutečnosti se ve filmu fyzicky neobjeví. Tak film Jamese Mangolda z roku 2017 Logan: Wolverine, vyvolává některé zásadní otázky ohledně toho, v jaké době se Noví mutanti vlastně nacházejí.

Filmy X-Men, které byly původně vytvořeny před tím, než přišel Marvel Cinematic Universe (MCU) a vytvořily sdílené filmové vesmíry s (většinou) konzistentní módní kontinuitou, jsou nyní proslulé tím, jak matoucí je jejich časová osa. 

V návaznosti na široce kritizovaný X-Men: Poslední vzdor a stejně úsměvný prequel X-Men Origins: Wolverine, získala franšíza nový restart v podobě X-Men: První třída z 60. let Matthewa Vaughna, která zkoumala počátky X-Men a celoživotní nepřátelství Profesora X a Magneta

V pokračování X-Men: Budoucí minulost, se pokusil uvést do souladu první trilogii X-Men s rebootovanou ságou – ale pravděpodobně jen způsobil, že kontinuita byla více matoucí.

Nyní, ale většina fanoušků X-Men připustila, že vztah filmů k času a kontinuitě bude vždy trochu uvolněný. Ve filmech postavy stárli o desetiletí s malými změnami ve svém fyzickém vzhledu. A teď ještě existuje několik protichůdných verzí postav, jako jsou například Angel a Emma Frost

Logan byl záměrně vypuštěn ze zbytku ságy X-Men (navzdory tomu, že byl začleněn do scény v X-Men: Apocalypsa) a existoval ve své vlastní možné budoucí bublině. Tato bublina však nyní praskla vydáním filmu Noví mutanti, který obsahuje scény s Loganem, které naznačují, že se filmy odehrávají ve stejnou dobu a jsou propojené.


Noví mutanti se nachází v Milburské nemocnici. V zařízení pro mladé mutanty s nově se objevujícími schopnostmi, které se dosud nenaučili ovládat. 

Nakonec se dozví, že jejich takzvaný léčebný plán je navržen tak, aby je připravil na výcvik mutantských zabijáků pod kontrolou Essex Corporation, zlé společnosti vlastněné darebákem Mister Sinisterem.

Během testování Danielle Moonstar zažívá Mister Sinister vizi dalšího mutantního zařízení – s názvem Transigen v Mexiku pro nový Projekt X-23, kde byla vytvořena Laura / X-23. Vize zahrnuje i záběry Logana s mladými mutanty, na kterých jsou prováděny experimenty a jsou trénováni, aby využili své síly v boji.

To je místo, kde se časová osa X-Men opět stává nepřehlednou. Logan byl v roce 2029, ve světě, kde Profesor X omylem vymazal téměř všechny členy týmu X-Men. Ale v Noví mutanti o tom nepadne ani zmínka. A to i přesto, že Danielle Moonstar má v komiksu velkou moc, včetně moci vidět budoucnost, tak ve filmu jí nějak jako by postrádá?! Je schopná vidět pouze zařízení Transigen získáváním obrazů z mysli Dr. Reyesové.

Režisér Nových mutantů Josh Boone uvedl, že jeho film se odehrává v současnosti a diskuse mezi mladými mutanty filmu potvrzuje, že X-Men jsou stále aktivní.

A co si budeme povídat, tímto tvrzením moc logiky ani vysvětlení do filmu nevnesl. A tak se zřejmě přidáme k ostatním fanouškům a necháme X-menům možnost měnit dějovou linku a výskyt postav podle vlastního uvážení a podle fanouškovské základny, která toho daného mutanta v ten daný čas vyzvedne na pedestal (podstavec slávy).


Feedback